Skip to main content

Universitywide Assembly and Committee Members for 2018 - 2019

Academic Computing and Communications (UCACC)
Representation Name Department
Chair Maryann Martone Neurosciences
Vice-Chair Anthony Joseph Electrical Engineering & Computer Science
Berkeley Ethan A. Ligon Agricultural and Resource Economics
Davis Matt Bishop Computer Science
Irvine Russell Detwiler Civil & Environmental Engineering
Los Angeles Sarah T. Roberts Information Studies
Merced UCM tba tba
Riverside Joseph Genereux Chemistry
San Diego Brett O. Stalbaum Visual Arts
San Francisco David Robinowitz Anesthesia
Santa Barbara Jianwen Su Computer Science
Santa Cruz Jose Renau Computer Engineering
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Ex Officio, UCEP Chair Anne Zanzucchi Writing Studies
Ex Officio, UCOLASC Chair Richard Schneider Orthopaedic Surgery
Student Representative Rithik Nair Student Representative - Undergraduate
Student Representative Valeri Vasquez Student Representative - Graduate
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Consultant Tom Andriola Vice President & Chief Information Officer
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Mary-Ellen Kreher Director for Course Design & Development
Academic Council (COUNCIL)
Representation Name Department
Chair Robert May Academic Senate
Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Berkeley Divisional Chair Barbara Spackman Ital Studies/Comp Lit
Davis Divisional Chair Kristin Lagattuta Psychology
Irvine Divisional Chair Linda Cohen Economics
Los Angeles Divisional Chair Joseph Bristow English
Merced Divisional Chair Kurt Schnier School of Social Science, Humanities & Arts
Riverside Divisional Chair Dylan Rodriguez Ethnic Studies
San Diego Divisional Chair Robert Horwitz Communication
San Francisco Divisional Chair David Teitel Pediatrics
Santa Barbara Divisional Chair Henning Bohn Economics
Santa Cruz Divisional Chair Kimberly Lau Literature
BOARS Chair Eddie Comeaux Graduate School of Education
CCGA Chair Onyebuchi Arah Epidemiology
UCAADE Chair Lok Siu Ethnic Studies
UCAP Chair Daniel Farber Law
UCEP Chair Anne Zanzucchi Writing Studies
UCFW Chair Sean Malloy School of Social Sciences, Humanities & Arts
UCORP Chair Andrew Baird Surgery
UCPB Chair James Steintrager English, Comparative Literature, & European Languages & Studies
Council Analyst Michael LaBriola Academic Senate
Staff, Exe. Dir., Academic Senate Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Academic Council Special Committee on Lab Issues (ACSCOLI)
Representation Name Department
Chair Michael Todd Structural Engineering
Member At Large - UCI Eric Mjolsness Computer Science
Member At Large - UCLA William Newman Physical Sciences
Member At Large - UCM Peggy O'Day School of Natural Sciences
Member At Large - UCSB Susannah Scott Chemical Engineering & Chemistry & Biochemistry
Member At Large - UCSD Ivan Schuller Physics
Ex Officio Robert L. Powell Chemical Engineering & Materials Science
Ex Officio Ram Seshadri Chemistry & Biochemistry
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Ex Officio, Former Council Chair 2017-18 Shane N. White UCLA Den-Endo
Ex Officio, UCPB Chair James Steintrager English, Comparative Literature, & European Languages & Studies
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Consultant Bart Aoki Executive Director of the Research Grants Program Office
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Kimberly Budil Vice President, UC National Laboratories
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Consultant Kathleen Erwin Director, UC Research Initiatives
Academic Freedom (UCAF)
Representation Name Department
Chair Eric Rauchway History
Vice Chair Fabio Macciardi Psychiatry & Human Behavior
Berkeley Ty Alper Law
Davis Brian Soucek School of Law
Irvine Mei Zhan Anthropology
Los Angeles George Dutton Asian Language & Cultures
Merced Laura Hamilton Sociology
Riverside Devra Weber History
San Diego Sarah Schneewind History
San Francisco Gabriel Sarah Anesthesia
Santa Barbara Mary Furner History
Santa Cruz Gail Hershatter History
Ex Officio - Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative - Graduate Violet Barton Student Representative - Graduate
Student Representative, Undergraduate Frances Osran Student Representative, Undergraduate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Assistant Director Jocelyn Banaria Academic Senate
Academic Personnel (UCAP)
Representation Name Department
Chair Daniel Farber Law
Vice Chair John Gilbert Computer Science
Berkeley John Kuriyan Chemistry
Davis Charles Langley Evolution & Ecology
Irvine Sharon Block History
Los Angeles Reza Ahmadi UCLA Anderson School of Management
Merced Ignacio Lopez-Calvo Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside Sherryl Vint Media & Cultural Studies
San Diego Susan Tapert Psychiatry
San Francisco David Saloner Radiology
Santa Barbara Jon Snyder French & Italian
Santa Cruz Marilyn Westerkamp History
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consulant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Kimberly Grant Director, Academic Policy & Compensation
Consultant Pamela Peterson Executive Director & Deputy to the Vice Provost, Academic Personnel & Programs
Affirmative Action, Diversity, and Equity (UCAADE)
Representation Name Department
Chair Lok Siu Ethnic Studies
Vice Chair Mona Lynch Criminology, Law & Society
Berkeley Michael Nylan History
Davis Francisco Javier Arsuaga Mathematics Molecular & Cellular Biology
Irvine Matthew Foreman Mathematics
Los Angeles Antoinette Gomes Radiological Sciences
Merced Asmeret Berhe Earth Scientist
Riverside Boris Maciejovsky School of Business Administration
San Diego Michael Trigilio Visual Arts
San Francisco Christine Glastonbury Radiology
Santa Barbara Vickie Scott Theater & Dance
Santa Cruz Elizabeth Abrams Writing Program
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative Monica Cornejo Student Representative - Graduate
Student Representative Lennin Kuri Student Representative - Undergraduate
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Yvette Gullatt Diversity and Engagement
Consultant Amy K. Lee Diversity, Labor, & Employee Relations Director, Academic Personnel
Consultant Pamela Peterson Executive Director & Deputy to the Vice Provost, Academic Personnel & Programs
Assembly of the Academic Senate (ASSEMBLY)
Representation Name Department
President of the University Janet Napolitano President
Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Berkeley Divisional Chair Barbara Spackman Ital Studies/Comp Lit
Berkeley Divisional Representative Victoria Frede-Montemayor History
Berkeley Divisional Representative Fai Ma Mechanical Engineering
Davis Divisional Chair Kristin Lagattuta Psychology
Irvine Divisional Chair Linda Cohen Economics
Los Angeles Divisional Chair Joseph Bristow English
Merced Divisional Chair Kurt Schnier School of Social Science, Humanities & Arts
Riverside Divisional Chair Dylan Rodriguez Ethnic Studies
Riverside Divisional Representative Thomas Cogswell History
San Diego Divisional Chair Robert Horwitz Communication
San Francisco Divisional Chair David Teitel Pediatrics
San Francisco Divisional Representative Elena Flowers Physiological Nursing
Santa Barbara Divisional Chair Henning Bohn Economics
Santa Cruz Divisional Chair Kimberly Lau Literature
Berkeley Divisional Representative Suzanne M. J. Fleiszig School of Optometry
Berkeley Divisional Representative Richard Scheffler Health Policy & Management
Berkeley Divisional Representative R. Jay Wallace Philosophy
Davis Divisional Representative Anne Britt Plant Biology
Davis Divisional Representative Richard Grotjahn Land, Air & Water Resources
Davis Divisional Representative George J. Mattey Philosophy
Davis Divisional Representative Appointed TBA TBA
Davis Divisional Representative Jeffrey Williams Agricultural & Resources Economics
Davis Divisional Representative S.J. Ben Yoo Electrical & Computer Engineering
Irvine Divisional Representative Jacob Avery Sociology
Irvine Divisional Representative Elliott P. Currie Criminology, Law & Society
Irvine Divisional Representative Masashi Kitazawa Medicine
Irvine Divisional Representative Amy Powell Art History
Irvine Divisional Representative Alternate Emily Baum History
Irvine Divisional Representative Alternate Duncan Pritchard Philosophy
Irvine Divisional Representative Alternate Arvind Rajaraman Physics & Astronomy
Irvine Divisional Representative Alternate Alan Terricciano Department of Dance
Irvine Divisional Representative Alternate Kojiro Umezaki Music
Los Angeles Divisional Representative Noel Boyle Med-Cardio
Los Angeles Divisional Representative Jessica Cattelino Anthropology, Gender Studies
Los Angeles Divisional Representative Mansoureh Eghbali Anes
Los Angeles Divisional Representative Kym F. Faull Psychr & Biobehav Sci
Los Angeles Divisional Representative Sandra Loo Psychr & Biobehav Sci
Los Angeles Divisional Representative William Marotti History
Los Angeles Divisional Representative Peter Tontonoz Path & Lab Med/BME IDP
Los Angeles Divisional Representative Alternate William Hsu Radiological Sciences
Los Angeles Divisional Representative Alternate Ann Karagozian Academic Senate
Los Angeles Divisional Representative Alternate Rafail Ostrovsky Computer Science
Merced Divisional Representative Shawn Newsam School of Engineering
Riverside Divisional Representative Manuela Martins-Green Cell Biology
San Diego Divisional Representative Amy Bridges Political Science
San Diego Divisional Representative Seth Cohen Chemistry & Biochemistry
San Diego Divisional Representative Robert Kluender Linguistics
San Diego Divisional Representative Elizabeth Komives Chemistry/BioChemistry
San Diego Divisional Representative Joseph Pogliano Molecular Biology
San Francisco Divisional Representative Marek Brzezinski Anesthesia
San Francisco Divisional Representative Steven Cheung Otolaryngology - HNS
San Francisco Divisional Representative Jacqueline Leung Anesthesia
San Francisco Divisional Representative Vineeta Singh Neurology
San Francisco Divisional Representative Alternate Janine Cataldo Physiological Nursing
San Francisco Divisional Representative Alternate Jennifer Cocohoba Clinical Pharmacy
San Francisco Divisional Representative Alternate Janet Myers Medicine
San Francisco Divisional Representative Alternate Snehlata Sneha Oberoi D_OFS
Santa Barbara Divisional Representative Charles Akemann Mathematics
Santa Barbara Divisional Representative Eric Matthys Mechanical Engineering
Santa Barbara Divisional Representative F. Winddance Twine Sociology
Santa Cruz Divisional Representative David Brundage History
Santa Cruz Divisional Representative Janette Dinishak Philosophy
Secretary/Parliamentarian Andrew Dickson Marine Physical Laboratory
Committee Analyst Michael LaBriola Academic Senate
Staff, Exe. Dir., Academic Senate Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
BOARS Chair Eddie Comeaux Graduate School of Education
CCGA Chair Onyebuchi Arah Epidemiology
UCAADE Chair Lok Siu Ethnic Studies
UCAP Chair Daniel Farber Law
UCEP Chair Anne Zanzucchi Writing Studies
UCFW Chair Sean Malloy School of Social Sciences, Humanities & Arts
UCORP Chair Andrew Baird Surgery
UCPB Chair James Steintrager English, Comparative Literature, & European Languages & Studies
Board of Admissions and Relations with Schools (BOARS)
Representation Name Department
Chair Eddie Comeaux Graduate School of Education
Vice Chair Melissa Famulari Economics
Berkeley Mark Brilliant History
Berkeley (Spring) Jill Berrick Social Welfare
Berkeley - Alternate Ignacio Navarrete Spanish & Portuguese
Davis Deborah Swenson Economics
Davis Alternate (Oct. 2018) Stefan Hoesel-Uhlig Comparative Literature
Irvine Laura O Connor English
Los Angeles Rene Ong Physics & Astronomy
Los Angeles Alternate Anna S. Lau Psychology
Merced Catherine Keske School of Engineering
Riverside David Volz Environmental Sciences
Riverside Alternate (Oct. 2018) Peter Sadler Earth Sciences
San Diego Nancy Kwak History
San Francisco Andrea Hasenstaub Integrative Neuroscience
Santa Barbara Madeleine Sorapure Writing Program
Santa Cruz David Smith Physics
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative - Graduate Kevin Heller Student Representative, Graduate
Student Representative - Undergraduate Johnathan Li Student Representative - Undergraduate
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Tongshan Chang Content Manager, Institutional Research & Academic Planning
Consultant Robin Holmes-Sullivan VP Student Affairs
Consultant Monica Lin Student Affairs, Director-Academic Preparation & Relations with Schools & Colleges
Consultant Matt Reed Institutional Research & Planning Analyst
Consultant Han Mi Yoon-Wu Director, Undergraduate Admissions, Student Affairs
Committees (UCOC)
Representation Name Department
Chair Kevin Plaxco Chemistry & Biochemistry
Vice Chair Pamela Ling Medicine
Berkeley Teresa Head-Gordon Chemistry
Davis Cynthia Passmore School of Education
Irvine Veronica Vieira Public Health
Los Angeles Nicholas Brecha Neurobiology
Merced Linda S. Hirst School of Engineering
Riverside Jennifer Najera Ethnic Studies
San Diego Wendy Campana Anesthesiology
San Francisco Jacqueline Leung Anesthesia
Santa Barbara Bassam Bamieh Mechanical Engineering
Santa Cruz Patricia M. Gallagher Theater Arts
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Committee Analyst Jocelyn Banaria Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Coordinating Committee on Graduate Affairs (CCGA)
Representation Name Department
Chair Onyebuchi Arah Epidemiology
Vice Chair Ramesh Balasubramaniam School of Social Sciences, Humanities and Arts
Berkeley Nancy Peluso ESPM - Society & Environment Division
Davis Carlson Arnett German & Russian
Davis Alternate Christopher Cappa Civil & Environmental Engineering
Irvine Priya Ranjan Economics
Los Angeles Caroline Streeter English
Merced LeRoy Westerling SSM
Riverside Hyle Park Bioengineering
San Diego Lynn Russell Scripps Institution of Oceanography
San Francisco Minnie Sarwal Surgery
Santa Barbara Amr El Abbadi Computer Science
Santa Cruz Gina Dent Women's Studies
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative Deyanira Nevarez Martinez Student Representative - Graduate
Student Representative Nicole Taylor Student Representative - Graduate
Committee Analyst Fredye Harms Academic Senate
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Consultant Todd Greenspan Academic Planning
Consultant Pamela Jennings Office of Research & Graduate Studies
Consultant Chris Procello Institutional Research & Academic Planning
Consultant, COGD Representative Marjorie Zatz Vice Provost and Dean of Graduate Education, Graduate Studies School of Social Sciences, Humanities
Editorial (EDIT)
Representation Name Department
Chair Margaret Chowning History
Vice Chair Patrick Anderson Communication
Berkeley Jonathan Simon Law
Davis Kathryn Olmsted History
Irvine Edward Dimendberg Film & Media Studies
Irvine Mark LeVine History
Irvine Judy Tzu-Chin Wu Asian American Studies
Los Angeles Stefania Tutino History
UCLA Sandro Duranti Anthropology
Merced Tanya Golash-Boza School of Social Sciences, Humanities & Arts
San Diego Elizabeth Cartwright Visual Arts
San Francisco Paul Blanc Medicine
Santa Barbara Elizabeth Digeser History
Santa Barbara John Foran Sociology
Santa Barbara Fabio Rambelli East Asian Languages & Cultural Studies
Santa Cruz Deborah Gould Sociology
Santa Cruz Eric Porter History/History of Consciousness
Educational Policy (UCEP)
Representation Name Department
Chair Anne Zanzucchi Writing Studies
Vice Chair John Serences Psychology
Berkeley Katherine Snyder English
Berkeley (Spring) Tony Keaveny Mechanical Engineering
Davis Daniel Potter Plant Sciences
Irvine Hugh Roberts English
Los Angeles Adriana Galvan Psychiatry & Biobehav. Sci.
Merced Jay Sharping Physics
Riverside Owen Long Physics & Astronomy
San Diego Haim Weizman Chemistry & Biochemistry
San Francisco Deborah Johnson Nursing
Santa Barbara Trevor Hayton Chemistry
Santa Cruz Onuttom Narayan Physics
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative - Graduate Wendy Rummerfield Student Representative - Graduate
Student Representative, Undergraduate Kimia Akbari Student Representative, Undergraduate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Todd Greenspan Academic Planning
Consultant Monica Lin Student Affairs, Director-Academic Preparation & Relations with Schools & Colleges
Consultant Ellen Osmundson Innovative Learning Technology Initiative
Consultant Evera Spears Associate Director, Advocacy & Partnerships, Admissions
Faculty Welfare (UCFW)
Representation Name Department
Chair Sean Malloy School of Social Sciences, Humanities & Arts
Vice Chair Jean-Daniel Saphores Civil & Environmental Engineering
Berkeley David Steigmann Mechanical Engineering
Berkeley (Spring 2019) David Hollinger History
Davis Gregory Downs History
Irvine - Fall 2018 & Spring 2019 Stephen Tucker Arts - Music
Irvine - Winter 2019 quarter UCI tba tba
Los Angeles Julie Bower Psychology
Los Angeles Alternate Tzung Hsiai Medicine
Merced Jayson Beaster-Jones School of Social Sciences, Humanities and Arts
Riverside Daniel Jeske Statistics
San Diego Shelley Halpain Neurobiology
San Francisco Jill Hollenbach Neurology
Santa Barbara Ahmad Atif Ahmad Religious Studies
Santa Cruz Grant McGuire Linguistics
Santa Cuz Alternate (Nov. 2018) Nico Orlandi Philosophy
HCTF Chair Lori Lubin Physics
TFIR Chair David Brownstone Economics
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Ex Officio, Council of UC Emeriti Associaitons (CUCEA) Caroline Kane Molecular & Cell Biology
Ex-Officio, 2nd UCRS Advisory Board Henning Bohn Economics
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant David Alcocer Associate Vice President, Budget Analysis & Planning
Consultant Jagdeep Bachher Chief Investment Officer,Office of the Chief Investment Officer of the Regents
Consultant Michael Baptista Executive Director, Benefits Programs & Strategy
Consultant Nathan Brostrom Executive Vice President
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Dwaine Duckett Vice President, Human Resources
Consultant Kimberly Grant Director, Academic Policy & Compensation
Consultant Rachael Nava Business Operations Immediate Office
Consultant Pamela Peterson Executive Director & Deputy to the Vice Provost, Academic Personnel & Programs
Consultant Susan Pon-Gee Director of Health & Welfare Policy and Program Design, Benefits Programs and Strategy
Consultant Gary Schlimgen Executive Director of Retirement Programs & Services
Faculty Welfare Health Care Task Force (HCTF)
Representation Name Department
Chair Lori Lubin Physics
Member At Large Andrew Bindman MED- SFGH-GIM-
Member At Large Arleen F. Brown Medicine
Member At Large Nancy Burke Public Health
Member At Large Joel E. Dimsdale Psychiatry
Member At Large Lisa Ikemoto Law School
Member At Large Gerald Kominski Health Policy & Management
Member At Large Richard Kronick Community/Family Medicine
Member At Large Michael Ong Medicine
Member At Large William Parker Physics & Astronomy
Member At Large Mark Peterson Public Policy & Political Science
Member At Large Roberta Rehm Family Health Care Nursing
Member At Large Saul Schaefer Cardiovascular Medicine:MED
Member At Large Shane N. White UCLA Den-Endo
Ex Officio Steven Hetts Radiology
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Ex Officio, UCFW Chair Sean Malloy School of Social Sciences, Humanities & Arts
Ex Officio, UCFW Vice Chair Jean-Daniel Saphores Civil & Environmental Engineering
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant Michael Baptista Executive Director, Benefits Programs & Strategy
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Dwaine Duckett Vice President, Human Resources
Consultant Rachael Nava Business Operations Immediate Office
Consultant Rachel Nosowsky Deputy General Counsel, Health Affairs & Technology Law
Consultant Susan Pon-Gee Director of Health & Welfare Policy and Program Design, Benefits Programs and Strategy
Consultant Gary Schlimgen Executive Director of Retirement Programs & Services
Faculty Welfare Task Force on Investment and Retirement (TFIR)
Representation Name Department
Chair David Brownstone Economics
Member At Large James Chalfant Agricultural & Resource Economics
Member At Large Jason Oh School of Law
Member At Large Darien Shanske School of Law
Member At Large - UCR Emeritus J. Daniel Hare Entomology
Ex Officio, Academic Council Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, UCFW Chair Sean Malloy School of Social Sciences, Humanities & Arts
Ex Officio, UCFW Vice Chair Jean-Daniel Saphores Civil & Environmental Engineering
Ex Officio, UCRS Advisory Board Member Henning Bohn Economics
UCPB Ex Officio Steven Gross Developmental & Cell Biology
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant Jagdeep Bachher Chief Investment Officer,Office of the Chief Investment Officer of the Regents
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Dwaine Duckett Vice President, Human Resources
Consultant Gary Schlimgen Executive Director of Retirement Programs & Services
Advisor Mark Gergen Law
International Education (UCIE)
Representation Name Department
Chair Michael Lazzara Spanish & Portuguese
Vice Chair Julian Schroeder Division of Biological Sciences
Berkeley Richard Kern French
Davis Kathy Stuart History
Irvine Zuzana Bic Health Sciences/Public Health
Los Angeles Lothar Von Falkenhausen Art History
Los Angeles Alternate Jesse Clarke Medicine - Infectious Diseases
Merced Michelle Leslie Chemistry & Chemical Biology
Riverside Nicole Zur Nieden Molecular, Cell & Systems Bio
San Diego Hyunsun Alicia Kim Structural Engineering
San Francisco Gerald Dubowitz Anesthesia
Santa Barbara Sathya Guruswamy College of Creative Studies
Santa Cruz Jeremy Hourigan Earth & Planetary Sciences
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative Bhavik Muni Student Representative - Graduate
Student Representative Jonathan Phenix Student Representative - Undergraduate
Committee Analyst Fredye Harms Academic Senate
Staff Jocelyn Banaria Academic Senate
Consultant Sarah Abraham University of California Education Abroad Program
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Hsiu-Zu Ho Systemwide Office of the Education Abroad Program
Consultant Vivian-Lee Nyitray EAP Associate Vice Provost & Executive Director
Library and Scholarly Communication (UCOLASC)
Representation Name Department
Chair Richard Schneider Orthopaedic Surgery
Vice Chair Dennis Ventry School of Law
Berkeley Geoffrey Kozial History
Davis Kathryn Olmsted History
Irvine - TBD UCI tba tba
Los Angeles Derjung Mimi Tarn Family Medicine
Merced Maria DePrano Global Arts Studies Program
Riverside Jiayu Liao Bioengineering
San Diego Oumelbanine Nina Zhiri Literature
San Francisco Marta Margeta Pathology
Santa Barbara Rene Weber Communication
Santa Cruz Karen M. Ottemann Microbiology & Environmental Toxicology
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Ex Officio, UCACC Chair Maryann Martone Neurosciences
Ex Officio, University Librarian Elizabeth Cowell University Library
Student Representative Mayya Azarova Student Representative - Graduate
Student Representative Liam Will Student Representative - Graduate
Committee Analyst Fredye Harms Academic Senate
Consultant Ivy Anderson Associate Executive Director & Director of Collections, CDL
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant John Chodacki Director, University of California Curation Center, CDL
Consultant Catherine Mitchell Director of Publishing Services, CDL
Consultant Guenter Waibel Associate Vice Provost & Executive Director, California Digital Library
Consultant, LAUC Roger Smith Director, Digital Library Development Program, UCSD
Planning and Budget (UCPB)
Representation Name Department
Chair James Steintrager English, Comparative Literature, & European Languages & Studies
Vice Chair Eleanor Kaufman Comparative Literature, English, & French & Francophone Studies
Berkeley Asad Ahmed Near Eastern Studies
Davis (Fall) Robert L. Powell Chemical Engineering & Materials Science
Davis (Winter & Spring) Ahmet Palazoglu Chemical Engineering & Materials Science
Irvine Steven Gross Developmental & Cell Biology
Los Angeles Paul Finn Radiological Sciences
Los Angeles Alternate Jens Palsberg Computer Sci & Engr.
Merced Jessica Trounstine Political Science
Merced Alternate Patricia LiWang Chemistry/Biology
Riverside Katherine A. Kinney English
San Diego Steven C Constable Geophy & Planet Physics
San Francisco Aditi Bhargava Ob/Gyn and Reproductive Studies
Santa Barbara Joao Hespanha Electrical & Computer Engineering
Santa Barbara Christopher Newfield English
Santa Cruz Bruce Schumm Physics
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative, Graduate Chamroeunpaul Cheean Student Representative, Graduate
Student Representative, Undergraduate Nikola Draganic Student Representative, Undergraduate
Committee Analyst Michael LaBriola Academic Senate
Consultant David Alcocer Associate Vice President, Budget Analysis & Planning
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Nathan Brostrom Executive Vice President
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Preparatory Education (UCOPE)
Representation Name Department
Chair Darlene Francis Public Health
Vice Chair Debra Lewis Mathematics
Berkeley Brandi Catanese Theater, Dance, & Performance StudiesAfrican American Studies Theatre, Dance, and Performance Studie
Davis Matthew Stratton English
Irvine David Casper Physics & Astronomy
Los Angeles Steven Clayman Sociology
Merced Jesus Sandoval-Hernandez Social Sciences & Management
Riverside Deborah S. Willis English
San Diego Jeffrey Gagnon Warren College
San Francisco VyVy Young Oto-General Ohns
Santa Barbara Eric Prieto French & Italian
Santa Cruz Bruce Cooperstein Mathematics
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Ex Officio, BOARS Representative Madeleine Sorapure Writing Program
Student Representative, Graduate Elena Kozlova Student Representative, Graduate
Student Representative, Undergraduate Liam Will Student Representative - Graduate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Dana Ferris University Writing Program
Consultant Yvette Gullatt Diversity and Engagement
Consultant Laura Hardy Associate Director of Admissions
Consultant Jonathan Lang College Writing Programs
Consultant Julie Lind Student Affairs
Consultant Han Mi Yoon-Wu Director, Undergraduate Admissions, Student Affairs
Privilege and Tenure (UCPT)
Representation Name Department
Chair Adebisi Agboola Mathematics
Vice Chair Nicholas Webster Medicine
Berkeley Marianne Constable Rhetoric
Davis Julia Simon French & Italian
Irvine Donald Senear Molecular Biology & Biochemistry
Los Angeles Sheryl Kataoka Psychiatry & Biobehav. Sci.
Los Angeles Alternate Patricia Johnson MIMG
Merced Jan Wallander Psychology
Merced Alternate Susan D. Amussen Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside Michael E. Adams Cell Biology
San Diego Judith Varner Medicine
San Francisco Victor Reus Psychiatry
Santa Barbara Carol Lansing History
Santa Cruz Jorge Hankamer Linguistics
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Staff Jocelyn Banaria Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Pamela Peterson Executive Director & Deputy to the Vice Provost, Academic Personnel & Programs
Consultant Kathleen Salvaty Systemwide Title IX Coordinator, Systemwide Title IX office
Consultant Cynthia Vroom Senior Council - Litigation Labor and Employment, Office of General Counsel
Research Policy (UCORP)
Representation Name Department
Chair Andrew Baird Surgery
Vice Chair Nasrin Rahimieh Comparative Literature
Berkeley Irina Conboy Bioengineering
Davis Karen Bales Psychology
Davis Alternate David Woodruff Graduate School of Management
Irvine Jeffrey Barrett Logic & Philosophy of Science
Los Angeles Richard Desjardins Education
Los Angeles Alternate Julian Martinez Human Genetics
Merced Michael Scheibner Science & Engineering
Riverside Kadangode K. Ramakrishnan Computer Science & Engineering
San Diego Brian Eliceiri Surgery
San Francisco Stuart Gansky Preventive & Restorative Dental Sciences
Santa Barbara Harry Nelson Physics
Santa Cruz Jarmila Pittermann Ecology & Evolutionary Biology
Ex Officio, Academic Council Chair Robert May Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Kum-Kum Bhavnani Academic Senate
Student Representative Nelowfar Ahmadi Student Representative - Undergraduate
Student Representative Tejasvinee Atul Mody Student Representative - Graduate
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Consultant Bart Aoki Executive Director of the Research Grants Program Office
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Kimberly Budil Vice President, UC National Laboratories
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Consultant Glenda Humiston Vice President, Agriculture & Natural Resources
Consultant Wendy Streitz Executive Director, Research Policy Analysis and Coordination
Rules and Jurisdiction (UCRJ)
Representation Name Department
Chair Jonathan Glater School of Law
Member At Large Andrea J. Fascetti Molecular Biosciences: Vet Med
Member At Large Gary Horowitz Physics
Ex Officio, Divisional R&J Chair (UCB) David Milnes Music
Ex Officio, Divisional R&J Chair (UCSC) Jason Nielsen Physics
Committee Analyst Jocelyn Banaria Academic Senate