Skip to main content

Universitywide Assembly and Committee Members for 2016 - 2017

Academic Computing and Communications (UCACC)
Representation Name Department
Chair David G. Kay Informatics
Vice Chair Christine Borgman Information Studies
Berkeley Kenneth Goldberg EECS
Davis Matt Bishop Computer Science
Irvine Russell Detwiler Civil & Environmental Engineering
Los Angeles Michael Shin Geography
Merced Florin Rusu Electrical Engineering & Computer Science
Riverside Laura Beth Harris Media & Cultural Studies
San Diego Maryann Martone Neurosciences
San Francisco Miguel Hernandez Pampaloni Radiology
Santa Barbara Todd Oakley Ecology, Evolution, & Marine Biology
Santa Cruz Brant Robertson Astronomy & Astrophysics
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Ex Officio, CCGA Chair Kwai Ng Sociology
Ex Officio, UCEP Chair Barbara Knowlton UCLA Psych-Behav Neurosci, Psych-Cog
Ex Officio, UCOLASC Chair Eric Bakovic Linguistics
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Consultant Tom Andriola Vice President & Chief Information Officer
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Mary-Ellen Kreher Director for Course Design & Development
Academic Council (COUNCIL)
Representation Name Department
Chair James Chalfant Academic Senate
Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Berkeley Divisional Chair Robert L. Powell Political Science
Davis Divisional Chair Rachael Goodhue Agricultural & Resource Economics
Irvine Divisional Chair William Parker Physics & Astronomy
Los Angeles Divisional Chair Susan D. Cochran Pub Health-Epidemiology
Merced Divisional Chair Susan D. Amussen Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside Divisional Chair Dylan Rodriguez Ethnic Studies
San Diego Divisional Chair Kaustuv Roy Ecology/Behavior & Evolution
San Francisco Divisional Chair Ruth Greenblatt MED-ID-AIDS
Santa Barbara Divisional Chair Henning Bohn Economics
Santa Cruz Divisional Chair Olof Einarsdottir Chemistry & Biochemistry
BOARS Chair Henry Sanchez Pathology
CCGA Chair Kwai Ng Sociology
UCAADE Chair Amani Nuru-Jeter Public Health
UCAP Chair Theofanis Fanis Tsoulouhas School of Social Sciences, Humanities & Arts, Management
UCEP Chair Barbara Knowlton UCLA Psych-Behav Neurosci, Psych-Cog
UCFW Chair Lori Lubin Physics
UCORP Chair Isaac Martin Sociology
UCPB Chair Bernard Sadoulet Physics
Committee Analyst Michael LaBriola Academic Senate
Staff, Exe. Dir., Academic Senate Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Academic Council Special Committee on Agriculture & Natural Resources (ACSCANR)
Representation Name Department
Committee Analyst Fredye Harms Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Academic Council Special Committee on Lab Issues (ACSCOLI)
Representation Name Department
ACSCOLI Chair, Academic Senate Chair James Chalfant Academic Senate
ACSCOLI Vice Chair, Academic Senate Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Member At Large - UCB Steven Glaser Civil & Environmental Engineering
Member At Large - UCR Thomas H. Morton Chemistry
Member At Large - UCSB Susannah Scott Chemical Engineering & Chemistry & Biochemistry
Member At Large - UCSB Ram Seshadri Chemistry & Biochemistry
Member At Large - UCSC Darrell D.E. Long Computer Science
Member At Large - UCSD Ivan Schuller Physics
UCORP Vice Chair - Ex Officio Jeffrey Richman Physics
UCPB Chair - Ex Officio Bernard Sadoulet Physics
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Academic Senate Past Chair 2015-2016 J. Daniel Hare Entomology
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Kimberly Budil Vice President, Office of the National Laboratories
Consultant Mary Croughan Executive Director, Research Grants Program Office
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Consultant Kathleen Erwin Director, UC Research Initiatives
Academic Freedom (UCAF)
Representation Name Department
Chair Hugh Roberts English
Vice Chair Christopher Elmendorf Law School
Berkeley Paul Gertler Business
Davis Lawrence Bogad Theatre & Dance
Irvine Fabio Macciardi Psychiatry & Human Behavior
Los Angeles Jody Kreiman Head & Surgery
Los Angeles Alternate Melissa Spencer UCLA Neuro
Merced Jayson Beaster-Jones School of Social Sciences, Humanities and Arts
Riverside Emma Aronson Plant Pathology & Microbiology
San Diego Jeffrey Haydu Sociology
San Francisco Eric Widera Geriatrics
Santa Barbara Erika Rappaport History
Santa Cruz Thorne Lay Earth & Planetary Sciences
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative - Graduate Violet Barton Student Representative - Graduate
Student Representative - Undergraduate Sohini Desai Student Representative - Undergraduate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Assistant Director Jocelyn Banaria Academic Senate
Academic Personnel (UCAP)
Representation Name Department
Chair Theofanis Fanis Tsoulouhas School of Social Sciences, Humanities & Arts, Management
Vice Chair Michelle Yeh East Asian Languages & Culture
Berkeley Daniel Farber Law
Davis Patricia Oteiza Nutrition
Irvine Peter Ditto Psychology & Social Behavior
Los Angeles Stuart Brown Physics & Astronomy
Merced Ignacio Lopez-Calvo Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside David Lloyd English
San Diego Seana Coulson Cognitive Science
San Francisco Catherine Waters Community Health Systems
Santa Barbara John Gilbert Computer Science
Santa Barbara Peter Sturman History of Art & Architecture
Santa Cruz Carla Freccero Literature
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consulant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Janet Lockwood Manager-Academic Policy & Compensation
Consultant Nancy Tanaka Executive Director, Academic Personnel
Affirmative Action, Diversity, and Equity (UCAADE)
Representation Name Department
Chair Amani Nuru-Jeter Public Health
Vice Chair Tanya Golash-Boza School of Social Sciences, Humanities & Arts
Berkeley (Fall) Alessandra Lanzara Physics
Berkeley (Spring) Lok Siu Ethnic Studies
Davis Bruce Haynes Sociology
Irvine Rufus Edwards Health Sciences/Public Health
Los Angeles Catia Sternini Medicine
Los Angeles Russell Thornton Anthropology
Los Angeles Alternate Kimberley Gomez Education
Merced Clarissa Nobile School of Natural Sciences
Riverside Manuela Martins-Green Cell Biology
San Diego Rommie Amaro Chemistry & Biochem
San Francisco Katherine Julian Medicine
Santa Barbara Elisabeth Gwinn Physics
Santa Cruz Miriam Greenberg Sociology
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative Sophia Armen Student Representative - Graduate
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Yvette Gullatt Diversity and Engagement
Consultant Amy K. Lee Diversity, Labor, & Employee Relations Director, Academic Personnel
Assembly of the Academic Senate (ASSEMBLY)
Representation Name Department
President of the University Janet Napolitano President
Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Berkeley Divisional Chair Robert L. Powell Political Science
Davis Divisional Chair Rachael Goodhue Agricultural & Resource Economics
Davis Divisional Representative Stephanie Dungan Food Science & Technology
Davis Divisional Representative Robert L. Powell Chemical Engineering & Materials Science
Davis Divisional Representative Brenda Schildgen Comparative Literature
Davis Divisional Representative Scott Stanley California Animal Health and Food Safety Laboratory System (CAHFS)
Irvine Divisional Chair William Parker Physics & Astronomy
Irvine Divisional Representative John Dobrian Arts-Music
Irvine Divisional Representative Henry Weinstein School of Law
Irvine Divisional Representative Alternate Nadine Abi-Jaoudeh Radiological Sciences
Los Angeles Divisional Chair Susan D. Cochran Pub Health-Epidemiology
Merced Divisional Representative Patricia LiWang Chemistry/Biology
Riverside Divisional Chair Dylan Rodriguez Ethnic Studies
Riverside Divisional Representative Thomas Cogswell History
San Diego Divisional Representative Lorraine Pillus Biological Sciences
San Diego Divisional Representative Anna Joy Springer Literature
San Francisco Divisional Chair Ruth Greenblatt MED-ID-AIDS
Santa Barbara Divisional Chair Henning Bohn Economics
Santa Cruz Divisional Representative Kimberly Lau Literature
Berkeley Divisional Representative Alexis T Bell Chemical Engineering
Berkeley Divisional Representative Kristie Boering Chemistry & Earth & Planetary Sciences
Berkeley Divisional Representative Peter R. Glazer Theater, Dance & Perf Studies
Berkeley Divisional Representative Christopher Kutz Law
Berkeley Divisional Representative Miryam Sas Comparative Literature & Film Studies
Berkeley Divisional Representative Alternate Lisa Alvarez-Cohen Civil Engr/CEE Environmental
Berkeley Divisional Representative Alternate Jennifer Bussell SPOLS - Political Science
Berkeley Divisional Representative Alternate Suzanne M. J. Fleiszig School of Optometry
Berkeley Divisional Representative Alternate Richard Kern French
Berkeley Divisional Representative Alternate Fai Ma Mechanical Engineering
Berkeley Divisional Representative Alternate Peter B. Zinoman History
Davis Divisional Representative William Casey Chemistry
Davis Divisional Representative Richard Tucker Cell Biology & Human Anatomy: MED
Davis Divisional Representative Alternate Trish Berger Animal Science
Davis Divisional Representative Alternate Michael Kleeman Civil & Environmental Engineering
Irvine Divisional Representative Karamet Reiter Criminology, Law & Society
Irvine Divisional Representative Timothy Tait Physics & Astronomy
Irvine Divisional Representative Alternate Svetlana Jitomirskaya Mathematics
Irvine Divisional Representative Alternate Joyce Keyak Radiological Sciences
Irvine Divisional Representative Alternate Abel Klein Mathematics
Los Angeles Divisional Representative Kym F. Faull Psychr & Biobehav Sci
Los Angeles Divisional Representative Roman Koropeckyj Slavic, East European & Eurasian Language
Los Angeles Divisional Representative Purnima Mankekar Gender Studies & Asian American Studies
Los Angeles Divisional Representative Hanna Mikkola Mol, Cell & Dvlmt Bio
Los Angeles Divisional Representative Frank A. Petrigliano Orthopaedic Surgery
Los Angeles Divisional Representative Ninez Ponce Health Policy & Management
Los Angeles Divisional Representative E. Richard Stiehm Ped-Imm Allergy
Los Angeles Divisional Representative Dorothy Wiley School of Nursing
Los Angeles Divisional Representative Alternate David Gere World Arts & Cultures/Dance
Los Angeles Divisional Representative Alternate Dean Ho Dentistry
Los Angeles Divisional Representative Alternate Steven Nelson Art History
Merced Divisional Chair Susan D. Amussen Social Sciences, Humanities & Arts
Merced Divisional Representative Alternate David F. Kelley Chemistry & Chemical Biology
Riverside Divisional Representative Jodi Kim Ethnic Studies
San Diego Divisional Chair Kaustuv Roy Ecology/Behavior & Evolution
San Diego Divisional Representative Nadine George Theatre
San Diego Divisional Representative Gail Heyman Psychology
San Diego Divisional Representative Gentry Patrick Division of Biological Sciences
San Francisco Divisional Representative Marek Brzezinski Anesthesia
San Francisco Divisional Representative John Feiner Anesthesia
San Francisco Divisional Representative Leah Karliner Medicine
San Francisco Divisional Representative Laura Wagner Community Health Systems
San Francisco Divisional Representative Alternate Farid Chehab Laboratory Medicine
San Francisco Divisional Representative Alternate Steven Cheung Otolaryngology - HNS
San Francisco Divisional Representative Alternate Stefan Habelitz Preventive & Restorative Dental Sciences
Santa Barbara Divisional Representative Bjorn Birnir Mathematics
Santa Barbara Divisional Representative Julie Carlson English
Santa Barbara Divisional Representative Andrew Norris Political Science
Santa Cruz Divisional Chair Olof Einarsdottir Chemistry & Biochemistry
Santa Cruz Divisional Representative Dorian Bell Literature
Secretary/Parliamentarian George J. Mattey Philosophy
Committee Analyst Michael LaBriola Academic Senate
Staff, Exe. Dir., Academic Senate Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
BOARS Chair Henry Sanchez Pathology
CCGA Chair Kwai Ng Sociology
UCAAD Chair Amani Nuru-Jeter Public Health
UCAP Chair Theofanis Fanis Tsoulouhas School of Social Sciences, Humanities & Arts, Management
UCEP Chair Barbara Knowlton UCLA Psych-Behav Neurosci, Psych-Cog
UCFW Chair Lori Lubin Physics
UCORP Chair Isaac Martin Sociology
UCPB Chair Bernard Sadoulet Physics
Board of Admissions and Relations with Schools (BOARS)
Representation Name Department
Chair Henry Sanchez Pathology
Vice Chair Eddie Comeaux Graduate School of Education
Berkeley Frank Worrell Education
Berkeley Alternate Mark Brilliant History
Berkeley Alternate (April 2017) Ignacio Navarrete Spanish & Portuguese
Davis Patrick Farrell Linguistics
Irvine Ann Sakai Ecology & Evolutionary Biology
Irvine Alternate Jade Jenkins Education
Los Angeles Adrienne Lavine Mechanical & Aerospace Engineering
Merced Christopher Viney School of Engineering
Riverside Peter Sadler Earth Sciences
San Diego Melissa Famulari Economics
San Francisco Donald Kishi Pharmacy
Santa Barbara Maribel Bueno-Cachadina Mathematics
Santa Cruz David Smith Physics
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative - Graduate Kevin Heller Student Representative, Graduate
Committee Analyst Michael LaBriola Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Tongshan Chang Content Manager, Institutional Research & Academic Planning
Consultant Lisa Garcia Special Assistant-Systemwide Admissions Initiatives & Strategic, Student Affairs
Consultant Stephen Handel Associate Vice President, Undergraduate Admissions
Consultant Monica Lin SA - Student Affairs, Director Academic Preparation and Relations with Schools and Colleges
Consultant Han Mi Yoon-Wu Director, Undergraduate Admissions, Student Affairs
Committees (UCOC)
Representation Name Department
Chair Robert Clare Physics
Vice Chair Patricia M. Gallagher Theater Arts
Berkeley Ming Wu EECS
Berkeley Alternate Juana Maria Rodriguez Gender & Women's Studies
Davis Sue Bodine Neurology, Physiology & Behavior
Irvine Roxane Cohen-Silver Psychology & Social Behavior
Los Angeles Gregory Leazer UCLA Information Studies
Merced Rick Dale School of Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside Jeffrey Sacks Comp Lit & Foreign Languages
San Diego Kimberly Prather Chemistry & Biochem
San Diego Alternate Amy Adler Visual Arts
San Francisco Stanton Glantz Medicine
Santa Barbara Stuart Sweeney Geography
Santa Cruz Micah Perks Literature
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Committee Analyst Jocelyn Banaria Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Coordinating Committee on Graduate Affairs (CCGA)
Representation Name Department
Chair Kwai Ng Sociology
Vice Chair Karen Duderstadt N-FHCN-Administration
Berkeley (Fall) Phillip Kaminsky IEOR
Berkeley (Spring) Daniel Neumark Chemistry
Davis Ana Peluffo Spanish & Portuguese
Irvine David Min School of Law
Irvine (March - Dec. 2017) Susan Charles Psychology & Social Behavior
Los Angeles Onyebuchi Arah Epidemiology
Los Angeles Alternate Michael Carey Biological Chemistry
Merced Ramesh Balasubramaniam School of Social Sciences, Humanities and Arts
Riverside Michael Coffey Plant Pathology & Microbiology
San Diego Richard Arneson Philosophy
San Francisco Jason Rock M_Anatomy
Santa Barbara Dar Roberts Geography
Santa Cruz Donald Smith PBSci-Microbiology & Environmental Toxicology Department, Institute of Marine Sciences
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative, Graduate Zhixun Jason He Student Representative, Graduate
Committee Analyst Fredye Harms Academic Senate
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Consultant Todd Greenspan Academic Planning
Consultant Pamela Jennings Office of Research & Graduate Studies
Consultant Tyrus Miller Literature
Consultant Kimberly Peterson Institutional Research & Academic Planning (IRAP)
Consultant Chris Procello Institutional Research & Academic Planning
Editorial (EDIT)
Representation Name Department
Chair Greg Clark Economics
Vice Chair Andrew T. Scull Sociology
Berkeley Stanley Brandes Anthropology
Berkeley Margaret Chowning History
Davis Cynthia Pickett Psychology
Irvine Edward Dimendberg Film & Media Studies
Irvine Mark LeVine History
Los Angeles Ra'anan Boustan History
Riverside Sherine Hafez Gender & Sexuality Studies
Riverside Dylan Rodriguez Ethnic Studies
Riverside Pashaura Singh Religious Studies
Riverside Deborah Wong Music
San Diego Patrick Anderson Communication
San Diego Elizabeth Cartwright Visual Arts
San Diego Daniel Widener History
San Francisco Paul Blanc Medicine
San Francisco George Rutherford Epidemiology & Biostatistics
Santa Barbara Peter Alagona History
Santa Barbara Beth Digeser History
Santa Barbara Fabio Rambelli East Asian Languages & Cultural Studies
Santa Cruz Jennifer Gonzalez History of Art and Visual Culture
Santa Cruz Deborah Gould Sociology
Santa Cruz Eric Porter History/History of Consciousness
Educational Policy (UCEP)
Representation Name Department
Chair Barbara Knowlton UCLA Psych-Behav Neurosci, Psych-Cog
Vice Chair Edward Caswell-Chen Entomology & Nematology
Berkeley Laura Nelson Gender & Women's Studies
Berkeley Alternate Ken Ueno Music
Davis - TBA UCD tba tba
Irvine Arvind Rajaraman Physics & Astronomy
Irvine Charles Anthony Smith Political Science
Los Angeles Beth Lazazzera Microbiology, Immunology & Molecular Genetics
Merced Anne Zanzucchi School of Social Sciences, Humanities and Arts Merritt Writing Program
Riverside Judith Rodenbeck Media & Cultural Studies
San Diego James Rauch Economics
San Francisco Leslie Zimmerman Medicine
San Francisco Alternate Kimberly Topp Physical Therapy
Santa Barbara Stephan Miescher History
Santa Cruz John Tamkun Molecular Cell & Developmental Biology
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative - Undergraduate Alicia D. Tran Student Representative - Undergraduate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Todd Greenspan Academic Planning
Consultant Stephen Handel Associate Vice President, Undergraduate Admissions
Consultant Kimberly Peterson Institutional Research & Academic Planning (IRAP)
Faculty Welfare (UCFW)
Representation Name Department
Chair Lori Lubin Physics
Vice Chair Roberta Rehm Family Health Care Nursing
Berkeley Caroline Kane Molecular & Cell Biology
Berkeley Alternate Terrence Henderschott Business Administration
Davis Michael Hill Mechanical & Aerospace Engineering
Irvine Jean-Daniel Saphores Civil & Environmental Engineering
Los Angeles Areti Tillou Surgery
Los Angeles Alternate (February 2017) Veronica Cortinez UCLA Spanish & Portuguese
Los Angeles Alternate (March & April 2017) Jean-Francois Blanchette UCLA Infor Stu
Merced Sean Malloy School of Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside Victor D. Lippit Economics
San Diego Gedeon Deak Cognitive Science
San Francisco Margot Kushel Medicine
Santa Barbara Stanley Awramik Earth Science
Santa Cruz Stefano Profumo Physics, ISB 325
UC Health Care Task Force (HCTF) Chair Robert May Philosophy & Linguistics
UC Task Force on Investment & Retirement (TFIR) Chair Robert Anderson Economics
Ex Officio - UCRS Advisory Board Faculty Representative David Brownstone Economics
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Ex Officio, Council of UC Emeriti Associations (CUCEA) Richard Attiyeh Economics
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant Jagdeep Bachher Chief Investment Officer,Office of the Chief Investment Officer of the Regents
Consultant Michael Baptista Executive Director, Benefits Programs & Strategy
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Nathan Brostrom Executive Vice President
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Dwaine Duckett Vice President, Human Resources
Consultant Dennis Larsen Executive Director, Compensation Programs & Strategy
Consultant Janet Lockwood Manager-Academic Policy & Compensation
Consultant Rachael Nava Business Operations Immediate Office
Consultant Nelson Peacock Government Relations
Consultant Susan Pon-Gee Director of Health & Welfare Policy and Program Design, Benefits Programs and Strategy
Consultant Gary Schlimgen Executive Director of Retirement Programs & Services
Consultant Nancy Tanaka Executive Director, Academic Personnel
Consultant Laura Tauber UC Self-Funded Health Plans
Faculty Welfare Health Care Task Force (HCTF)
Representation Name Department
Chair Robert May Philosophy & Linguistics
Member At Large Andrew Bindman MED- SFGH-GIM-
Member At Large Thomas Cesario School of Medicine
Member At Large Lisa Ikemoto Law School
Member At Large Gerald Kominski Health Policy & Management
Member At Large Richard Kronick Community/Family Medicine
Member At Large Carol Mangione Medicine & Public Health
Member At Large J. Allen McCutchan Medicine
Member At Large William Parker Physics & Astronomy
Member At Large Mark Peterson Public Policy & Political Science
Member At Large Saul Schaefer Cardiovascular Medicine:MED
Member At Large Richard Watts Chemistry & Biochemistry
Ex Officio Joel E. Dimsdale Psychiatry
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Ex Officio, UCFW Chair Lori Lubin Physics
Ex Officio, UCFW Vice Chair Roberta Rehm Family Health Care Nursing
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant Michael Baptista Executive Director, Benefits Programs & Strategy
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Dwaine Duckett Vice President, Human Resources
Consultant Rachael Nava Business Operations Immediate Office
Consultant Susan Pon-Gee Director of Health & Welfare Policy and Program Design, Benefits Programs and Strategy
Consultant Gary Schlimgen Executive Director of Retirement Programs & Services
Consultant Laura Tauber UC Self-Funded Health Plans
Faculty Welfare Task Force on Investment and Retirement (TFIR)
Representation Name Department
Chair David Brownstone Economics
Chair Robert Anderson Economics
Member At Large Jason Oh School of Law
Member At Large Darien Shanske School of Law
Member At Large Kirk Stark School of Law
Member At Large Avanidhar Subrahmanyam UCLA Anderson Graduate School of Management
Member At Large Lu Zheng Paul Merage School of Business
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Ex Officio, UCFW Chair Lori Lubin Physics
Ex Officio, UCFW Vice Chair Roberta Rehm Family Health Care Nursing
Ex Officio, UCRS Advisory Board Member Henning Bohn Economics
Ex Officio, UCRS Advisory Board Member David Brownstone Economics
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant Jagdeep Bachher Chief Investment Officer,Office of the Chief Investment Officer of the Regents
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Dwaine Duckett Vice President, Human Resources
Consultant Gary Schlimgen Executive Director of Retirement Programs & Services
Advisor Mark Gergen Law
International Education (UCIE)
Representation Name Department
Chair Eduardo Macagno Division of Biological Sciences
Vice Chair Frank Wilderson African American Studies
Berkeley Gustavo Manso Business Administration
Davis Michael Lazarra Spanish & Portuguese
Irvine (March 2017) Mary Corey Arts-Dance
Irvine (May 2017) Hosun Kang Education
Irvine - tba UCI tba tba
Los Angeles Lothar Von Falkenhausen Art History
Los Angeles Alternate (March) Ninez Ponce Health Policy & Management
Merced Yanbao Ma School of Engineering
Riverside Kurt Anderson Biology
San Diego Julian Schroeder Division of Biological Sciences
San Francisco Lisa Thompson Family Health Care Nursing
Santa Barbara Paul Atzberger Mathematics
Santa Cruz Yat Li Chemistry & Biochemistry
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative - Undergraduate Audrey Steinberg Student Representative - Undergraduate
Committee Analyst Fredye Harms Academic Senate
Staff Jocelyn Banaria Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Fadi Fathallah Biological & Agricultural Engineering
Consultant Hsiu-Zu Ho Systemwide Office of the Education Abroad Program
Consultant Francisco Lomeli Spanish & Portuguese
Consultant Vivian-Lee Nyitray EAP Associate Vice Provost & Executive Director
Consultant Linda York University of California-Education Abroad Program
Library and Scholarly Communication (UCOLASC)
Representation Name Department
Chair Eric Bakovic Linguistics
Vice Chair Luca de Alfaro Computer Engineering
Berkeley Thomas Shannon German
Davis Dennis Ventry School of Law
Irvine Amelia Regan Computer Science
Los Angeles John Colicelli UCLA Biol Chem
Merced Karl Ryavec School of Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside Leonard Nunney Biology
San Diego Brian Eliceiri Surgery
San Francisco Cynthia Darling Dentistry
Santa Barbara Wolf Kittler German & Slavic Studies
Santa Cruz Eileen Zurbriggen Psychology
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Ex Officio, UCACC Chair David G. Kay Informatics
Ex Officio, University Librarian Mackenzie Smith CoUL Chair, University Librarian
Student Representative - Graduate Yi Hong Sim Student Representative -Graduate
Student Representative - Undergraduate Hayden Jackson Student Representative - Undergraduate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Ivy Anderson Director, Collections
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Catherine Mitchell Director of Publishing Services
Consultant Guenter Waibel Associate Vice Provost & Executive Director, California Digital Library.
LAUC Consultant Dana Peterman UCLA Library Digital Library Program
Planning and Budget (UCPB)
Representation Name Department
Chair Bernard Sadoulet Physics
Vice Chair Joshua Schimel Ecology, Evolution, & Marine Biology
Berkeley Raveevarn Choksombatchai Architecture
Berkeley Alternate Ronald Cohen Chemistry
Davis Robert L. Powell Chemical Engineering & Materials Science
Irvine James Steintrager English
Los Angeles Timothy Lane Medicine - OBGYN
Merced Mukesh Singhal School of Engineering
Riverside Christian Shelton Computer Science & Engineering
San Diego Andrew Kahng Computer Science & Engineering
San Diego Alternate Anthony Edwards Literature
San Francisco Russell Pieper Neurological Surgery
Santa Barbara Ann Adams History of Art & Architecture
Santa Cruz Abel Rodriguez Applied Mathematics & Statistics
Santa Cruz Alternate (December 2016) Carl Walsh Economics
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative - Graduate Aaron Dolor Student Representative - Graduate
Committee Analyst Kenneth Feer Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Nathan Brostrom Executive Vice President
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Consultant Nelson Peacock Government Relations
TBA - UCOP Consultant Consultant Consultant Consultant
Preparatory Education (UCOPE)
Representation Name Department
Chair Bradley Queen English
Vice Chair Carrie Wastal Muir College Writing Program
Berkeley Darlene Francis Public Health
Davis Joseph Biello Mathematics
Davis Alternate (Jan. 2017) Alessa Johns English
Irvine Daniel Gross English
Los Angeles Robert Cooper Education
Merced David Jennings School of Social Sciences, Humanities & Arts
Riverside John William Gary Physics & Astronomy
San Diego Camille Forbes Literature
San Francisco Carol Miller M_PEDS-General Pediatrics
Santa Barbara Benjamin Brecher Music
Santa Cruz Debra Lewis Mathematics
Santa Cruz Trish Stoddart Education
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Dana Ferris University Writing Program
Consultant George Gadda UCLA Writing Program
Consultant Yvette Gullatt Diversity and Engagement
Consultant Jonathan Lang College Writing Programs
Consultant Julie Lind Student Affairs
Consultant Han Mi Yoon-Wu Director, Undergraduate Admissions, Student Affairs
Privilege and Tenure (UCPT)
Representation Name Department
Chair Jonathan Simon Law
Vice Chair Nancy E. Lane Internal Medicine
Berkeley Sharon Inkelas Ling
Davis Paul Gepts Plant Sciences
Irvine Gregory Evans Plastic Surgery
Los Angeles Alistair Cochran Pathology & Laboratory Medicine
Los Angeles Alternate Charlene Villasenor Black Art History
Merced Patricia LiWang Chemistry/Biology
Riverside Michael E. Adams Cell Biology
San Diego Katja Lindenberg Chemistry & Biochemistry
San Francisco Roland Henry Radiology
San Francisco Joel White Dentistry
San Francisco Alternate Roland Henry Radiology
Santa Barbara Adebisi Agboola Mathematics
Santa Cruz Jorge Hankamer Linguistics
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Committee Analyst Fredye Harms Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Susan Carlson Vice Provost, Academic Personnel
Consultant Janet Lockwood Manager-Academic Policy & Compensation
Consultant Cynthia Vroom Senior Council - Litigation Labor and Employment, Office of General Counsel
Research Policy (UCORP)
Representation Name Department
Chair Isaac Martin Sociology
Vice Chair Jeffrey Richman Physics
Berkeley Kimmen Sjolander Bioengineering
Davis Janet Foley Veterinary Medicine
Irvine Raju Metherate Neurobiology & Behavior
Los Angeles Leif Havton Surgery
Los Angeles Alternate Richard Desjardins Education
Merced David Noelle School of Engineering
Riverside Richard Arnott Economics
San Diego Andrew Baird Surgery
San Francisco Janet Myers Medicine
Santa Barbara Jianwen Su Computer Science
Santa Cruz Steve Whittaker Psychology
Ex Officio, Academic Council Chair James Chalfant Academic Senate
Ex Officio, Academic Council Vice Chair Shane N. White Academic Senate
Student Representative - Graduate Danielle Bermudez Student Representative - Graduate
Committee Analyst Joanne Miller Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant Kimberly Budil Vice President, Office of the National Laboratories
Consultant Mary Croughan Executive Director, Research Grants Program Office
Consultant Arthur Ellis Vice President for Research & Graduate Studies
Consultant Glenda Humiston Vice President, Agriculture & Natural Resources
Consultant Wendy Streitz Executive Director, Research Policy Analysis and Coordination
Rules and Jurisdiction (UCRJ)
Representation Name Department
Chair Charles Akemann Mathematics
Member At Large Jae-Woo Lee Anesthesia
Member At Large George J. Mattey Philosophy
Ex Officio, Divisional R & J Chair (UCB) Daniel F. Melia Rhetoric
Ex Officio, Divisional R & J Chair (UCSD) Joel Sobel Economics
Staff Jocelyn Banaria Academic Senate
UCOPE English for Multilingual Students Advisory Group (UCOPE-EMS)
Representation Name Department
Chair Dana Ferris University Writing Program
Berkeley Margi Wald College Writing Programs
Davis Kelly Crosby University Writing Program
Irvine Robin Scarcella Academic English/ESL Program
Irvine Alternate Kathie Levin Program in Academic English & ESL
Los Angeles Liz Galvin UCLA Writing Programs
Merced Belinda Braunstein English Language Institute Center for Research on Teaching Excellence
Riverside Kimberly Turner University Writing Program
Riverside Alternate Paul Beehler University Writing Program
Riverside Alternate Joshua Fenton University Writing Program
San Diego Holly Bauer UC San Diego Basic Writing Program
Santa Barbara Jan Frodesen Linguistics
Santa Cruz Kimberly Helmer Writing Program, Stevenson College
Ex Officio, Academic Council Vice Chair James Chalfant Academic Senate
Committee Analyst Brenda Abrams Academic Senate
Consultant Hilary Baxter Executive Director, Academic Senate
Consultant George Gadda UCLA Writing Program